Yabancı Finansçılar Dolar/TL’de Ne Bekliyor?
20 Ekim 2016 09:05 tarihinde eklendi.
Yabancı Finansçılar Dolar/TL’de Ne Bekliyor?

Yabancı kuruluşlardan dolar/TL beklentisi!

JP Morgan stratejistleri gelişmekte olan ülke para birimlerinin zorlanabileceğini düşünüyor
Gelişmekte olan ülke para birimleri bugün dolar karşısında yükselişte ancak JP Morgan stratejisti Anezka Christovova bugün yayınladıkları müşteri notunda, Fed’in bu yıl faiz artıracağına dair beklentiler ve ABD başkan adaylarının bu hafta gerçekleşecek 3. ve son münazarası öncesinde EMEA para birimlerinde olumsuz görüşünü koruduğunu açıkladı.
JP Morgan EMEA bölgesi gelişmekte olan para birimleri genelinde olumsuz görüşünü korurken, Rusya para birimi rublede uzun pozisyona karşılık Türk lirası, Güney Afrika randı ve Macar forintinde kısa pozisyon tavsiyesinde bulunuyor.
JP Morgan stratejistleri önümüzdeki dönemde, piyasaların Fed faiz artırımını fiyatlaması, emtia fiyatlarında yukarı yönlü potansiyelin kısıtlı olması ve risk iştahındaki azalma nedeniyle gelişmekte olan ülke para birimlerinin zorlanacağını savundu.
İsveç merkezli Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) stratejistlerine göre, gelişmekte olan ülke para birimleri, ABD başkanlık seçimleri öncesinde bekle ve gör modunda. SEB stratejistleri 8 Kasım’daki seçimler öncesinde Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump’ın seçilme şansının “azalmasının” gelişmekte olan ülke para birimlerini “bu hafta hafif destekleyebileceğini” düşünüyor.
Türkiye’de icracı başkanlık için anayasa değişikliği referandumu olasılığı yatırımcıların radarında bulunuyor.
JP Morgan geçtiğimiz hafta uzun dolar/TL ve kısa TL/ruble işlemlerinde karı realize etmişti.
SEB stratejistleri bugünkü müşteri notunda, “Siyasi belirsizliğe rağmen, TCMB gecelik borç verme faizinde 25 baz puan indirim yapabilir, ve gecelik borçlanma faizinde de 25 baz puan indirime gitmesi beklenebilir” dedi.
SEB, faiz indirimlerinin Türk lirasını zayıflatabileceğini savunurken, dolar/TL kurunun psikolojik öneme sahip 3.10 seviyesinin üzerine yerleşebileceğini ve yeni rekor seviyeler görebileceğini düşünüyor.
Nomura International Küresel Piyasalar Araştırma bölümünden gelişmekte olan piyasalar ekonomisti İnan Demir’in bugün yayınlanan raporunda, Türkiye’de ekonomik büyümenin yavaşladığı, dış dengenin “yanlış yönde” olduğu ve makro politikaların “gevşediği” ve bu kombinasyonun TL’ye zarar verebileceği belirtildi.
Nomura ekonomisti Demir, Türkiye ekonomisinin 2016 yılında yüzde 2.7 büyüyeceğini, dolar/TL kurunun yıl sonunda 3.27 seviyesinde olacağını tahmin ediyor. (finansgundem.com)


Etiketler : indirim haberi,indirim haberleri, , , , ,
Yazar
Selahattin Şahin
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Mevzuat Arama Motoru
Sosyal Medya da Benim Grubum !!!
SMMM Selahattin Şahin Sitesinde yayınlanan Eserler ve Programlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu\\\\\\\\\\'na tabidir.Eser ve Programların kamusal ve anonim olanları dışındakiler sahiplerinin izniyle yayınlanmaktadır. izin alınmak, FSEK\\\\\\\\\\'na uymak ve eser sahibiyle sitenin adı verilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SMMM Selahattin Şahin Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı
yukarıya Çık
Sorgu Sayısı: 89 Yüklenme Süresi: 0,5240,524