Vergi Uygulamalarında Sanal Ofis
16 Kasım 2016 13:07 tarihinde eklendi.
Vergi Uygulamalarında Sanal Ofis

Vergi Uygulamalarında Sanal Ofis

Dr. Mustafa ALPASLAN

Tarih: .16.11.2016

Bilindiği gibi, gerçek  ve tüzel kişilerde  işyeri 213 sayılı VUK’nun 156.maddesinde düzenlenmiştir.  VUK’nun  kabulünden  sonra  neredeyse 56 yıl geçmiştir.  Yasanın  yürürlüğe girmesinden  sonra mükelleflerin  iş yapma biçimleri,  işyeri ve diğer ticari organizasyonlarda önemli  gelişmeler yaşanmıştır.   Geldiğimiz  yıllarda  mükellefler  vergiye tabi faaliyetlerini  sabit bir işyeri yerine daha farklı mekanlarda sürdürebilmektedirler.   Örneğin,  vergiye tabi faaliyetini  bir mükellef homeofis şeklinde bir mekanda sürdürebileceği gibi sanal  ofislerde de vergiye tabi  faaliyetlerini icra edebilmektedir.

Özellikle  İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antep gibi büyük kentlerde birçok  vergi mükellefi özellikle  pazarlama, danışmanlık, serbest meslek  faaliyetleri, müşavirlik vb. faaliyetlerini sanal ofislerde  başarılı olarak  icra edebilmektedirler.  Sanal ofislerde  günün koşullarına uygun  her türlü iletişim araçları, telefon, faks,  sekreterlik  hizmetleri, bilgisayar vs. hizmetler düzenli olarak  gerçekleştirilebilmektedir.  Sanal ofislere  her türlü tebligat ve  vergi  ve hukuki  anlamda  hüküm ifade eden  birçok  tebligatlarda  yapılabilmektedir.   Özellikle 2016 yılından  itibaren  gerçek ve tüzel kişilerde e-tebligatın  zorunlu hale getirilmiş  bulunması  nedeniyle  fiziki ortamda tebligat neredeyse geçmişte kalmaktadır.

Günümüzde ticari ve birçok  vergisel faaliyetler fiziki bir işyeri, sabit bir işyeri açmak  yerine  daha çok teknolojinin  sunduğu olanaklar içeren   sanal ofislerde  gerçekleştirilebilmektedir.  Özellikle serbest meslek  işi üreten  birçok  serbest meslek  erbabı home ofis veya sanal ofislerde  faaliyetlerini sürdürebilmektedirler.  Sanal ofislere ödenen   kiralar, elektrik, su,  telefon ve diğer yönetsel  giderler vergi uygulamasında GVK md.40  hükmüne göre giderleştirilebilmektedir.  Sekreterya  hizmetleri ile ilgili  her türlü giderler  sanal ofis yöneticisi  tarafından  kullanıcılara fatura edilmektedir.  Bunlarla ilgili  her türlü giderler ve yüklenilen KDV’ler kullanıcıları da  muhasebeleştirilebilmektedir.

Sonuç olarak, sanal  ofis sözleşmelerine istinaden  kullanılan  işyerleri için vergi daireleri tarafından  işe başlama yoklaması düzenlenebilmektedir.  Teknolojik olanakların   giderek  gelişmesi ile beraber sanal ofislerin önümüzdeki yıllarda giderek yaygınlaşacağı izlenimi  ortaya çıkmaktadır.

Vergi usul  yasamızda yapılacak düzenlemeler sırasında sanal ofis ve home ofis gibi işyerlerinin   ilgili  156.maddeye eklenmesinde ve bu konuda Gelir İdaresini aydınlatıcı düzenlemeler yapılmasında yarar  görülmektedir.

 

http://www.muhasebetr.com/yazarlarimiz/mustafaalpaslan/0284/


Etiketler : indirim haberi,indirim haberleri, , ,
Yazar
Selahattin Şahin
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Mevzuat Arama Motoru
Sosyal Medya da Benim Grubum !!!
SMMM Selahattin Şahin Sitesinde yayınlanan Eserler ve Programlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu\\\\\\\\\\'na tabidir.Eser ve Programların kamusal ve anonim olanları dışındakiler sahiplerinin izniyle yayınlanmaktadır. izin alınmak, FSEK\\\\\\\\\\'na uymak ve eser sahibiyle sitenin adı verilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SMMM Selahattin Şahin Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı
yukarıya Çık
Sorgu Sayısı: 90 Yüklenme Süresi: 1,5271,527