Sosyal Güvenlikte 2017 Yılına Hızlı Girdik
2 Şubat 2017 10:18 tarihinde eklendi.
Sosyal Güvenlikte 2017 Yılına Hızlı Girdik

Sosyal Güvenlik ve çalışma hayatı son derece dinamik, sürekli yeni konular gündeme gelmekte. Bunlardan bir tanesi de TORUNUNA BAKAN NİNELERE MAAŞ…

Toplumumuzun gerçeğidir aslında ninelerin torunlarına bakması, karşılık beklemeden kendi çocuklarının çocuklarını sevgiyle büyütmesi. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 5 pilot ilde, şimdilik İstanbul ve Bursa başlangıç olmak üzere 5 bin kişiye torununa baktığı için annenin de çalışma hayatına devam edebilmesi için net asgari ücretin %30’u tutarında maaş verilecek. Ülkemizde net asgari ücret 1.270 TL’dir. Bu tutarın % 30’u 381 TL anneanne ve babaannelere verilecek.

BANKA PROMOSYONLARI;

Ülkemizde milyonlarca emeklinin sabırsızlıkla beklediği promosyon rakamları belli oldu. Bin liranın altında emekli maaşı alanlara 300 lira, 2 bin liraya kadar emekli maaşı alanlara 375 lira ve 2 bin liranın üzerinde emekli maaşı alanlara 450 Lira promosyon tutarları mart ayında hesaplarına yatırılacak.

KIDEM TAZMİNATI;

Kıdem tazminatının fona devredilmesi yıllardır konuşulan bir konu, kıdem tazminatının fona devrinde en çok merak edilen de aslında sisteme yeni girecekler değil de, eski çalışanların durumunun ne olacağı yönündeydi. Bu konuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı çok açık bir biçimde 2017 yılında kıdem tazminatı fonu uygulamasının başlayacağını ve eski çalışanların istemeleri durumunda hak kaybına uğramadan eski sistemle devam edebileceklerini ifade etti. Milyonlarca çalışanın kıdem tazminatı fona devrolursa benim hakkım ne olacak diye merak ediyordu, bu konuda ilerleyen günlerde daha net bilgiler verilecektir ancak bu açıklama dahi milyonlarca çalışanın yüreğine su serpmiş oldu.

SAHTE SİGORTAYA DİKKAT!

Özellikle eski adıyla SSK’dan emekli olmak isteyenler, emeklilikte son 2520 güne göre en az 1261 gün SSK’lı çalışmak zorunda kalıyor. SSK’lı olmak zorunda kalan binlerce kişi de sigortalı çalışmadan bir işyerinde kendisini sigortalı gösteriyor. Kanunlarımıza göre bir işyerinde gerçekte fiilen çalışma olmadan sigortalı gösterilmek yasak olduğundan bunun tespitinde sigortalılığı iptal oluyor. Bu durumda vatandaş mağdur oluyor. Bu mağduriyetin ortadan kalkması için 2008 yılında kaldırılan isteğe bağlı SSK muhakkak geri getirilmeli aksi halde bu konuda emekli olan binlerce kişinin emekliliği iptal edilerek büyük mağduriyetler ortaya çıkacaktır.

Kaynak: http://www.olay.com.tr/yazarlar/ozgur-erdursun/sosyal-guvenlikte-2017-yilina-hizli-girdik/8141/


Etiketler : indirim haberi,indirim haberleri, , , , , ,
Yazar
Selahattin Şahin
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Mevzuat Arama Motoru
Sosyal Medya da Benim Grubum !!!
SMMM Selahattin Şahin Sitesinde yayınlanan Eserler ve Programlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu\\\\\\\\\\'na tabidir.Eser ve Programların kamusal ve anonim olanları dışındakiler sahiplerinin izniyle yayınlanmaktadır. izin alınmak, FSEK\\\\\\\\\\'na uymak ve eser sahibiyle sitenin adı verilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SMMM Selahattin Şahin Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı
yukarıya Çık
Sorgu Sayısı: 83 Yüklenme Süresi: 0,6390,639