ŞİRKET KURMAK BASİTLEŞİYOR

Şirket kurmak basitleşiyor

Şirket kuruluşlarının basitleştirilmesiyle ilgili çalışmaların tamamlandığını ifade eden Bakan Tüfenkci, “Türk Ticaret Kanunu’nda yapacağımız değişikliklerle beraber şirket kurma 8 güne kadar çıkabiliyordu, biz bunu en fazla 3 güne indirdik, maliyetlerini de 750 liraya kadar düşürmüş olduk.

Tasfiyelerini de kısalttık. Bekleme süresini 1 buçuk yıldan 6 aya kadar çektik” diye konuştu.

Çek Kanunu’nda sona gelindi

Esnafın konuyla ilgili endişelerini dikkate alan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da yeni Çek Kanunu için harekete geçti. Konuyla ilgili değerlendirmeler yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenci, Çek Yasası ile ilgili düzenlemeleri Bakanlık olarak tamamladıklarını belirterek, “Adalet Bakanlığımızla müşterek çalışarak önümüzdeki günlerde son halini vererek, bu şekilde tacirlerin, esnafın Çek Yasasındaki iyileştirme taleplerini de karşılamış olacağız. Karşılıksız çek anlamında çok büyük bir yazılma oranı yok ama algı olarak çeke güven azaldığı için belki de insanlar çek kabul etmiyorlar. Çek kabul edilmeyince yazılan çek sayısı makul düzeylerde görülüyor. Ticarette algı her şeydir, imaj her şeydir. Madem çeke olan güven önemli, çeki tekrar ticari hayatta güvenli unsurlardan biri haline getirmemiz gerekir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

lk sırada İstanbul var

Şubat 2016 ayında karşılıksız işlemi yapılan çek adedinin en fazla olduğu 5 il, sırasıyla İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu iller arasında ilk sırada İstanbul yer alırken, bu ilimizi Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir izledi.

Şubat 2016 ayında tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 10,8 ile Kırşehir, yüzde 10,7 ile Şırnak, yüzde 10,4 ile Mardin, yüzde 9.2 ile Şanlıurfa ve yüzde 8,9 ile Bingöl oldu. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Kastamonu, Çankırı ve Bayburt oldu.

haber7.com

Bir cevap yazın