“SGK Prim Affı”nda Hangi Borçlar Tamamen Silinecek?
24 Ekim 2016 17:59 tarihinde eklendi.
“SGK Prim Affı”nda Hangi Borçlar Tamamen Silinecek?

“SGK Prim Affı” Kapsamında Hangi Borçlar Tamamen Silinecek?
SGK primleri için çıkarılan af, prim asıllarında hiç bir indirim yapmazken primlerin zamanında ödenmemesinden dolayı uygulanan gecikme zammı ve gecikme cezalarını kaldırmakta ve onlar yerine uygulanacak olan enflasyon değerlendirmesi ile bulunacak yeni tutarı esas alarak borçları azaltılmaktadır.

İdari para cezalarında ise daha farklı bir uygulama yapılarak, cezanın aslının %50 si doğrudan silinmektedir. Af, prim ve cezalar açısından bu şekilde uygulanmakla birlikte SGK’ nın bazı alacakları ise işverenin müracaatı dahi istenilmeden kendiliğinden tamamen silinmektedir.

SGK prim alacağının tamamen silinebilmesi için işverenin borca konu işyerinin kanun kapsamından çıkartılmış olması gerekmektedir.

Bir işyerinin kanun kapsamından çıkarılabilmesi için ise o işyerinin en az iki yıldan fazla sigortalı çalıştırmıyor olması gerekmektedir.

Kanun kapsamından çıkarılan işyerlerine ilişkin ödeme süresi 31 Aralık 2014 veya öncesinde sona ermiş olan sigorta primi, işsizlik sigortası primi ve idari para cezası alacak asıllarının toplamının 50,00 TL’yi aşmaması halinde bu tutarlar ve bunlara uygulanan tutarı ne olursa olsun tüm fer’iler ( gecikme zammı ve gecikme cezası) silinecektir.

Yine aslı ödenmiş alacakların fer’ilerinin ( gecikme zammı ve gecikme cezası) toplamının Kanunun yürürlük tarihi olan 19.08.2016 tarihi itibariyle 100,00 TL’yi aşmaması halinde, bu alacaklardan da vazgeçilerek terkin edilecektir.

BORÇLARINI YAPILANDIRAN İŞVERENLERE SAĞLANAN HAKLAR;

İşverenler, prim borçlarını ve idari para cezalarından kaynaklanan borçlarını, çıkan af yasası kapsamında yapılandırmakla sadece ödeyecekleri borçlarını azaltmakla kalmayacaklar aynı zamanda, borçları olduğu için yararlanamadıkları bazı haklardan yararlanmaya da başlayacaklardır. Örneğin borçlarını yapılandıran işverenler, borçlarını yapılandırıp taksitli ödeme seçeneğini seçmiş olsalar bile borcu yoktur yazısı alabileceklerdir. Bu da onlara ihalelere girebilme ve çeşitli kurumların verdiği teşviklerden yaralanma hakkını sağlayacaktır. Yine borcunu yapılandıran işverenlere yapılandırılan borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılamayacaktır. Hatta varsa yapılan haciz işlemleri mevzuattaki şartların yerine getirilmesi halinde kaldırılacaktır. Prim affından yararlanmanın belki de en önemli sonucu affa başvuran işverenlerin ilk taksit ödemesini bile beklemeden 5 puanlık indirimden yararlanmaya başlıyor olmasıdır.
SORU;
Merhabalar. Babam 1980-1982 arasında Almanya’da sigortalıymış, Türkiye’den emekli olamıyor prim günü eksik olduğu için, yurtdışından borçlanarak emekli olabilir mi neler yapabiliriz? Şimdiden teşekkür ederim, umarım dönersiniz.
CEVAP;
Nesrin Hanım;
Babanız Almanya’ da geçirdiği 2 yıllık süreyi orada çalıştığını ispatlayabilirse ülkemizde borçlanabilir. Almanya büyükelçiliğinden yada Almanya makamlarından, orada bulunduğu süre içinde çalıştığını yada işsizlik maaşı aldığını ispatlayacak belgeleri alması ve SGK’ ya bu belgelerle müracaat etmesi gerekmektedir. İşsizlik maaşı aldığı sürenin sadece bir yılını borçlanabilir. SGK tarafından istenilen belgelerin temin edilmesi halinde borçlanma yaparak prim gününü tamamlayabilir.

MUSTAFA KESKİN

SGK E.BAŞMÜFETTİŞİ


Etiketler : indirim haberi,indirim haberleri, , , , , ,
Yazar
Selahattin Şahin
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Mevzuat Arama Motoru
Sosyal Medya da Benim Grubum !!!
SMMM Selahattin Şahin Sitesinde yayınlanan Eserler ve Programlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu\\\\\\\\\\'na tabidir.Eser ve Programların kamusal ve anonim olanları dışındakiler sahiplerinin izniyle yayınlanmaktadır. izin alınmak, FSEK\\\\\\\\\\'na uymak ve eser sahibiyle sitenin adı verilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SMMM Selahattin Şahin Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı
yukarıya Çık
Sorgu Sayısı: 87 Yüklenme Süresi: 2,1772,177