Ocakta ilk olarak 4 bin işletmede çalışan, 1.5 milyon çalışan BES’e girecek
2 Aralık 2016 17:25 tarihinde eklendi.
Ocakta ilk olarak 4 bin işletmede çalışan, 1.5 milyon çalışan BES’e girecek

1 Ocak’ta başlayacak BES’e otomatik katılım uygulamasına önce 1000 ve üzeri çalışanı olan işletmeler girecek. Nisanda 250 kişilik şirketler ile kamu kurumları dahil edilecek. 100 ve üzeri çalışanı olan şirketler ise eylülde devreye alınacak. Maaşlardan ilk kesintiler ocak sonunda yapılacak.

Ocakta ilk olarak 4 bin işletmede çalışan, 1.5 milyon çalışan BES’e girecek

HAFTALARDIR, okuyuculardan özellikle de şirket temsilcilerinden hep aynı soruyu alıyorum; ‘1 Ocak’ta başlayacak otomatik katılım hangi şirketleri kapsayacak?’. Hatta kimi okuyucular, çalışan sayısını da verip, ‘eğer bizi ilgilendiriyorsa ona göre planlama yapacağız, belki insan kaynaklarına yeni personel alacağız, ilgilendirmiyorsa da gündemimizden çıkartacağız’ diyor.

Haksız da sayılmazlar, işverenlerin, 45 yaş altı tüm çalışanlarını Bireysel EmeklilikSistemine (BES) sokacakları otomatik katılımın başlamasına bir aydan az zaman kaldı ama uygulamanın ne kadar çalışanı olan işletmelerden başlayacağı henüz netlik kazanmadı. Geçen yazılarımda da 100 ve üzeri çalışanı olan işletmelerin, 1 Ocak’tan itibaren 45 yaş altındaki çalışanlarını BES’e dahil edeceklerini belittim. Her yazdığımda da okuyuculardan, ‘öyle diyorsun ama bu hangi yönetmelikte yazıyor, biz bulamıyoruz’ tepkisi aldım.

GEÇ KALINIYOR
Otomatik katılıma yönelik bazı alt düzenlemelerin açıklanmasında geç kalınıyor. Evet, daha önceleri bireysel emeklilikle ilgili düzenlemeler, son günde belli olurdu ama bu sefer durum farklı. Önceleri muhatap iki kesim vardı; biri emeklilik şirketleri diğeri ise sistemdeki katılımcılar. Şimdi, binlerce şirket ve o şirketlerde çalışan milyonlarca kişi var. O binlerce şirket de haklı olarak, ‘bu uygulama beni ilgilendiriyorsa şimdiden bileyim ona göre pozisyonumu alayım, yok ilgilendirmiyorsa sonra bakarım’ diyor.

KAMU KURUMLARI NİSANDA
Neyse, gelelim konumuza. Otomatik katılımın hangi şirketleri ilgilendireceği konusu netlik kazandı sayılır. ‘Nerede yönetmelik, nerede karar’ diye sormayın, henüz yayımlanmadı ama eli kulağında. 100 ve üzeri çalışanı olan işletmeler, 2017’de, çalışanlarını bireysel emekli yapacak; bu kesin, ama geçiş kademeli olacak. İlk olarak da 1000 ve üzeri çalışanı olan işletmelerden başlanacak. Daha açık şöyle anlatayım: 1 Ocak’ta, bin ve üzeri çalışanı olan işletmeler BES’e girecek; ardından nisan ayının başında, 249 ila bin arası çalışanı olan şirketler otomatik katılıma dahil edilecek. Aynı zamanda nisan ayında, merkezi bütçeli kamu kurumları, yani tüm kamu işletmelerinde çalışanlar da bireysel emekli yapılacak. Eylül ayından itibarin de 100 ve üzeri çalışanı olan tüm işletmeler sisteme girecek. Böylece 2017 yılının içinde 10 milyona yakın çalışan, otomatik katılım sayesinde bireysel emekli yapılacak.

2017’nin ilk maaşından kesilip, BES’e yatırılacak

GELELİM, kritik soruya. İşletmelere, çalışanlarını sisteme sokmak için belirli bir süre tanınacak mı? Tanınmayacak. Şöyle anlatayım: 1 Ocak’ta, 1000 ve üzeri çalışanı olan işletmeler otomatik katılıma girecekler ya; işte bu işletmeler, çalışanlarına, 2017’nin ilk maaşlarını yatıracakları zaman yani, Ocak sonunda, maaşlardan kesintileri yapacak ve anlaştıkları bireysel emeklilik şirketinin hesabına aktaracak. Bu da şu anlama geliyor ki, 2017 Ocak sonunda, 1000 ve üzeri çalışanı olan tüm işletmeler –ki, sayıları 4 bini buluyor- 45 yaş altı çalışanlarını BES’e sokmuş olacak. Sakın ola, ‘canım ne olacak Ocak değil de Şubat sonu yaparım’ demeyin, sadece yanlış yapmakla kalmazsanız, hem çalışanlarınızın o bir aylık birikiminden dolayı oluşacak kayıptan sorumlu olacaksınız hem de para cezası ödeyeceksiniz. Tavsiyem, şimdiden, emeklilik şirketleri ile görüşmelerinizi yapın, geç kalmayın.

Hangi şirket, ne zaman otomatik katılıma girecek?

*1 Ocak 2017 itibariyle 1000 ve üzeri çalışanı olan işletmeler.

*1 Nisan 2017 itibariyle 249-1.000 çalışanı olan işletmeler ve merkezi bütçeli kamu kurumları.

*1 Eylül 2017 itibariyle 100-249 çalışanı olan şirketler.

*1 Ocak 2018 itibariyle 50-100 arası çalışanı olan işletmeler ve tüm yerel yönetimler.

* 1 Temmuz 2018 itibariyle 10-50 çalışanı olan işletmeler.

* 1 Ocak 2019 itibariyle 5-9 çalışanı olan işletmeler.


Etiketler : indirim haberi,indirim haberleri, , , , , , , , , ,
Yazar
Selahattin Şahin
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Mevzuat Arama Motoru
Sosyal Medya da Benim Grubum !!!
SMMM Selahattin Şahin Sitesinde yayınlanan Eserler ve Programlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu\\\\\\\\\\'na tabidir.Eser ve Programların kamusal ve anonim olanları dışındakiler sahiplerinin izniyle yayınlanmaktadır. izin alınmak, FSEK\\\\\\\\\\'na uymak ve eser sahibiyle sitenin adı verilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SMMM Selahattin Şahin Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı
yukarıya Çık
Sorgu Sayısı: 87 Yüklenme Süresi: 0,5130,513