MB’den Olağanüstü Toplantı

Darbe girişiminin piyasaya etkisini minimize etmek için Merkez Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği üyesi bankalar olağanüstü toplandı…

TSK içerisinde bir grup askerin darbe teşebbüsü ve sonrasında yaşananların piyasaları nasıl etkileyeceği merak ediliyor. Panik satışlar ve piyasada dalga boyunun düşürülmesi için finans cephesinin aktörleri önlemleri almaya devam ediyor. Bu kapsamda, söz konusu darbe girişiminin piyasaya etkisini minimize etmek için Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyesi bankalar ve Merkez Bankası, bugün sabah olağanüstü toplandı.
Merkez Bankası yetkilileri ve TBB üyesi bankaların Hazine’den sorumlu üst düzey yöneticilerinin bir araya geldiği toplantıda, darbe girişiminden piyasaların etkilenmemesi için sektör temsilcilerinin nasıl hareket edeceği ve neler yapılması gerektiği konusunda fikir alışverişi yapılacağı ve eylem planı hazırlanacağı öğrenildi.

Yarın piyasalar açıldığında ise bankaların Hazine birimlerinin toplantıda alınacak kararlar doğrultusunda hareket edeceği bildirildi.

TCMB’DEN LİKİDİTE DESTEĞİ

Merkez Bankası’nın ise cuma akşamından itibaren bankalar ile temas kurduğu hafta sonu olmasına rağmen likidite sağlamayı sürdürdüğü belirtildi. Bankacılar bu durumun çok yerinde bir hamle olduğunu belirtiyor. Öte yandan TBB’den yapılan yazılı açıklamada, “Milletimizin iradesine dayanmayan, demokrasimize karşı yapılmış kanun dışı eylemi lanetliyoruz! ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ilkesine olan tam inancımızla, demokrasimize sahip çıkıyoruz. Devletimize ve milletimize geçmiş olsun” denildi.

DOLAR YARIN NASIL TEPKİ VERECEK?

Haftayı 2.88 TL’den tamamlayan dolar, darbe girişimi haberlerinin ardından düşük hacimli, Londra merkezli işlemlerde 3.0470 TL’ye kadar fırladıktan sonra 3,0184’e gevşedi. Daha sonra açılan Asya piyasasındaki işlemlerde ise 3,09 TL’lik seviyeleri gördü. Bankacılar ilk günlerde kurda bir dalgalanma görülebileceğini, ancak darbe girişiminin başarısız olması ve tüm siyasi parti liderlerinin birlikte verdiği görüntü ve küresel piyasalardaki iyimser havanın da etkisiyle pek uzun soluklu olmayacağını öngörüyor.

Kaynak: http://www.gunes.com/Ekonomi/mbden-bankalarla-olaganustu-toplanti-704098

Bir cevap yazın