Limited Şirket Kuruluşu

Limited Şirket Kuruluşu

Bu yazımızda Mersis’ten Limited Şirket Kuruluş işlemlerinin nasıl yapıldığını, nasıl talep numarası alındığını, ana sözleşmenin nasıl oluşturulduğunu anlatacağız.

Tüm bu süreçle uğraşmak istemezseniz ve işlemlerinizi kısa yoldan halletmek isterseniz, danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Fiyat teklifi almak için bilgi@mersisdestek.net mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Mersis’ten limited şirket kurabilmeniz için öncelikle mersis.gumrukticaret.gov.tr adresine girip, “Üye ol” bağlantısına tıklayarak kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt Aşamasında Sık Sorulan Sorular yazımızı okuduktan sonra Mersis’e Kayıt Olma Aşamalarını takip ederek kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Mersis’e kayıt işlemini tamamlayıp, sisteme giriş yaptıktan sonra sağ kısımda bulunan “Faydalı Linkler” bölümünde “Mersis İşlemler” bağlantısına tıklayın.

 

mersis

 

 

Açılan sayfada karşınıza 3 seçenek çıkacak. Burada “Yeni Şirket Kuruluş İşlemleri” bağlantısına tıklayın.

mersis

 

Açılan sayfada “Limited Şirket” başlığı altında iki seçenek karşımıza çıkıyor. “Limited Şirket” ve “Tek Kişilik Limited Şirket”. Kurmak istediğiniz şirket türünü seçin.

mersis

 

Şirketi kuracağınız il ve ilçenin seçimi yaptıktan sonra otomatik olarak ticaret sicil müdürlüğü de gelmiş olacak. Bu aşamada “Kuruluş Başlat” bağlantısına tıklayarak ana sözleşme oluşturma ekranına ulaşabilirsiniz.

Ekran Alıntısı4

 

Ana sözleşmeyi oluşturacağımız ekrana giriş yapmış olduk. Sol kısımda bulunan tüm terimler bizim ana sözleşmemizin başlığını oluşturuyor. Burada dikkat etmeniz gereken husus ünlem işaretleri. Eğer ünlem işaretleri kalkmazsa başvuruyu onaya gönderemezsiniz ve işleminiz sonuçlanmaz.

mersis

 

 

 

ŞİRKET ORTAKLARI

“Şirket Ortakları” bağlantısına tıklayarak ortak ekliyoruz. Bu sayfada “Gerçek Kişi Şirket Ortağı Ekle” bağlantısına tıkladığınızda şahıs eklemesi yapabiliyorsunuz. “Tüzel Kişi Şirket Ortağı Ekle” bağlantısına tıkladığınızda tüzel kişilik, yani firma ekleyebiliyorsunuz. “Dış Tüzel Kişi Şirket Ortağı Ekle” bağlantısına tıkladığınızda ise yurt dışında faaliyette olan, yabancı tüzel kişilik ekleyebiliyorsunuz.

mersis ortak ekleme

 

a) Gerçek Kişi Şirket Ortağı Ekleme; Şirket ortağı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise TC Kimlik numarasını yazdıktan sonra “KPS’den Al” bağlantısına tıklayın. Kişinin bilgileri Kimlik Paylaşım Sistemi’nden otomatik olarak gelecektir. Eğer kişi yurt dışında ikamet ediyor ise ve Türk vatandaşı değilse pasaport numarasını yazdıktan sonra “Sorgula” bağlantısına tıklayın. Kişi bilgilerini bulduktan sonra sol üstte bulunan “Kaydet/Kapat” bağlantısına tıklayın.
b) Tüzel Kişi Şirket Ortağı Ekleme; Bu ekranda 3 farklı sorgulama seçeneğini kullanabilirsiniz.
1. bölüm Mersis No ile sorgulama. Ortak ekleyeceğiniz firmanın Mersis numarasını yazdıktan sonra “Ara” bağlantısına tıklayın. Sonrasında da “Ekle” bağlantısına tıklayarak ortağı ekleyin.
2. bölüm Sicil No ile sorgulama. Firmanın sicil numarasını yazıp, “Ara” bağlantısına tıklayın.
3. bölüm ise Unvan ile sorgulama. Şirketin unvanını yazıp “Ara” bağlantısına tıklayın. Sonrasında da “Ekle” bağlantısına tıklayarak ortağı ekleyin.

ŞİRKET UNVANI

Ortakları ekledikten sonra şirket ortakları bölümündeki ünlem işareti kalktı. Sol bölümde yer alan “Şirket Unvanı” bağlantısına tıkladıktan sonra “Yeni Şirket Unvanı Belirle” bağlantısına tıklayın.

mersisunvan

 

Açılan sayfada ilk kutucuğa unvanın kök kelimesini yazmanız gerekiyor.

mersisunvansorgulama

 

Unvanımız Mersis Danışmanlık Hizmetleri Limited Şirketi olacak diyelim. “Mersis” olarak ilk kutucuğa yazdıktan sonra “işletme konusu seçiniz” yazan kutucuktan sırasıyla “danışmanlık, hizmetleri”ni seçiyoruz. “Unvan Sorgula” bağlantısına tıkladıktan sonra bu unvanda başka firmanın olup olmadığını kontrol ediyoruz. Sistemde o unvan yoksa, “Rezerve Et” bağlantısına tıklıyoruz. Sistem 15 gün geçerli olmak üzere unvanı bizim adımıza rezerve ediyor. Sol üstte bulunan “Kapat” bağlantısına tıklayarak bu adımı sonuçlandırıyoruz.

Dipnot: Unvan sorgulaması yaparken sadece Mersis’i dikkate almanız pek sağlıklı olmayabilir. Garanti olması için ticaret sicil gazetesinden ve Tobb’dan da sorgulama yapmanızı tavsiye ederim.

 

ADRES

Mersis’te 3. bölümde Adres sekmesi mevcut. Ancak ana sözleşme hazırladığınızda bu sizin 4. maddeniz olacak. mersisadres
Adres Bilgileri bölümünde bulunan “Gir/Düzelt” bağlantısına tıkladıktan sonra il ve ilçe seçimi yapmanız gerekiyor. Sonrasında da “Adres” kısmına adresinizi yazabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu; il ve ilçe seçimi yaptıktan sonra sistem adresinizin sonuna otomatik olarak ekleme yapacak. Siz adresi yazarken en sona il ve ilçe yazarsanız iki kez çıkacaktır ve hatalı olacaktır. Adresi yazdıktan sonra sol üstte bulunan “Kaydet/Kapat” bağlantısına tıklayın.
Adres bilgilerinizi yazdınız ancak ünlem işareti gitmedi. İletişim Bilgileri bölümünde bulunan Gir/Düzelt’e tıklayın. Açılan ekranda tek bir kutucuğu doldurmanız yeterli olacaktır. Dilerseniz hepsini de doldurabilirsiniz. Ana sözleşmenizde görünmeyecektir.

 

AMAÇ VE KONU


mersisamaçkonu
Mersis’te 4. sırada yer alan Amaç/Konu sekmesi, ana sözleşmenin 3. maddesi oluyor. Burada “Amaç ve Konu Ekle/Güncelle” bağlantısına tıklayın. Word ortamında hazırlamış olduğunuz bir metin varsa kopyala/yapıştır yaparak buraya ekleyebilirsiniz. Ancak bu durumda sayfa yapısı biraz bozuk olabilir. Ana sözleşmenizin düzgün bir şekilde çıkmasını istiyorsanız gereksiz boşlukları silip, sayfa yapısını düzenlemeyi ihmal etmeyin.

 

NACE KODLARI


Bu bölümde gireceğimiz nace kodu ana sözleşmenizde görünmeyecektir. Birden fazla nace kodu girebilirsiniz.
mersisnacekodu
“Gir/Düzelt” bağlantısına tıklayın. Açılan sayfada 2 kutu çıkacak. Bunlardan herhangi birini kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. Tanımı kısmına bir iki kelime yazıp sorguladığınız zaman karşınıza çok fazla sonuç çıkacaktır, oradan seçim yapabilirsiniz.
Nace kodunu direkt rakamsal olarak girmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir husus var. Nace kodunu girerken iki rakam bir nokta şeklinde girmeniz gerekiyor. Noktasız yazarsanız, arattığınızda o kodu bulamayacaktır sistem.
Örneğin; 702202 yazıp “Ara” bağlantısına tıkladığımda hiçbir sonuç çıkmıyor. Ancak 70.22.02 olarak yazıp arattığımda istediğim nace koduna ulaşabiliyorum. Nace kodunuzu aratıp, ekle bağlantısına tıkladıktan sonra farklı bir nace kodu daha yazabilirsiniz. Ekleme işlemi bittikten sonra sol üstte “Kapat” bağlantısına tıklayın.

 

SERMAYE VE PAYLAR

Ana sözleşmemizin 6. maddesini Sermaye maddesi oluşturuyor. “Sermaye Girişi” bağlantısına tıklayın. Açılan ekranda “Toplam Sermaye” kutucuğuna şirketinizin sermayesini yazın. “Bir Payın Değeri” kutucuğuna ise pay değerini yazın. Limited şirketlerde bir payın değeri en az 25 TL olmak zorunda. Bu bilgileri girdikten sonra “Kaydet/Kapat” bağlantısına tıklayın.
Sermaye girişini yaptıktan sonra ekrana ortakların isimleri ve ödemeye ilişkin açıklamalar gelecek. Sermayeyi ortaklara dağıtmak için isimlerin karşısında bulunan bağlantıya tıklayın (sermaye girişi) Ekrana ortağın bilgileri geliyor. Pay adedi kısmına ortağın kaç payı varsa, onu yazın. Nakdi sermaye kısmına toplam sermaye tutarını yazın. Ödenmiş Sermaye kısmına da ortağın ne kadarlık kısmı ödediğini yazın. Gerekli bilgileri girdikten sonra sol üstte bulunan “Kaydet/Kapat” bağlantısına tıklayın. Birden fazla ortak varsa, bu işlemi tüm ortaklar için yapmanız gerekiyor.
Ortakla sermaye dağılımı yaptıktan sonra “Ödemeye İlişkin Açıklamalar” kısmında bulunan “Gir/Düzelt” bağlantısına tıklayın. “Şablon” bölümünde sistem tarafından otomatik olarak yazılan metni (tarafından tamamen taahhüt edilmiş ve nakden taahhüt edilen esas sermaye paylarının itibari değerlerinin ¼ ü şirketin tescilinden önce ödenmiş olup, geri kalan ¾’ü ise genel kurulun alacağı kararlara göre şirketin tescilini izleyen yirmidört ay içinde ödenecektir. Bu husustaki ilanlar şirket sözleşmesinin ilan maddesine göre yapılır.) seçebilirsiniz. Dilerseniz seçmeden, farklı bir metin de yazabilirsiniz. Sol üstte bulunan “Kaydet/Kapat” bağlantısına tıklayarak, sermaye maddesini de oluşturduk.
mersissermaye

 

SÜRE

Ana sözleşmenin 5. maddesi Süre’dir. “Gir/Düzelt” bağlantısına tıklayarak “Süre” kutucuğuna şirketin süresini yazabilirsiniz. Dilerseniz o kutucuğu boş bırakıp “Sınırsız” yazan yerin yanındaki kutucuğu işaretliyebilirsiniz. Sonrasında “Kaydet/Kapat” bağlantısına tıklayın.

mersissüre

 

YETKİLİLER
“Müdürler ve Yetkililer” yazan bölüme tıklayın. Şirket ortakları otomatik olarak karşınıza çıkacaktır.
mersisyetkili

Müdür olacak ortağın isminin karşısında yer alan “Görev Ver” bağlantısına tıklayın. Görevi kısmı otomatik olarak Müdür olarak gelecektir. Yetki süresi kutucuğuna süre yazabilirsiniz veya “Aksi Karar Alınana Kadar” seçeneğini işaretliyebilirsiniz. “Yetki Şekli” bölümünde de münferit veya müşterek olarak değiştirebilirsiniz.
Burada size tavsiyem “Münferiden/Müştereken Temsil ve İlzama Yetkilidir”i seçmeniz. Bazı durumlarda yetki şeklinde “İlzam” kelimesinin geçmemesi sorun yaratabiliyor (bankalarda, noterde vb.)
Önemli NOT: Limited şirketlerde ortaklardan en az bir kişinin müdür olması gerekiyor.
Önemli NOT 2: Ortaklardan dışından bir müdür seçmek isterseniz en az iki müdürünüz olacaktır. Bu durumda “Dışarıdan Temsilci Ekle” bağlantısına tıklayarak, müdürü seçebilirsiniz. Ancak iki müdür olduğu için bir müdürün mutlaka “Müdürler Kurulu Başkanı” seçilmesi gerekiyor.
mersismüdür

“Şirketin İdaresi” kısmında sistemin vermiş olduğu metin bulunuyor. Bunu değiştirmek için “Gir/Düzelt” bağlantısına tıklayabilirsiniz. Ancak müdahale etmemenizi öneririm.

 

TEMSİL VE İLZAM


Bu madde de sistem tarafından otomatik olarak ekleniyor. “Şirketi müdürler temsil ederler. Şirketi ilzam edecek imzalar genel kurul tarafından tesbit, tescil ve ilan olunur.”
Değiştirmek istiyorsanız Gir/Düzelt bağlantısına tıklayarak, işlem yapabilirsiniz.

 

İLAN
Bu madde de sistem tarafından otomatik olarak ekleniyor. “Genel kurul toplantılarına ilişkin ilanların toplantı gününden en az on gün önce Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yapılması zorunludur.”
Değiştirmek istiyorsanız Gir/Düzelt bağlantısına tıklayarak, işlem yapabilirsiniz.

 

HESAP DÖNEMİ


Burada “Gir/Düzelt” bağlantısına tıklayarak “Gün/Ay” seçmeniz gerekiyor. Genelde hesap dönemi Ocak ayında başlar, Aralık ayının son günü biter. Ocak 1 seçip, “Kaydet/Kapat” bağlantısına tıklarsanız bitiş olarak 31 Aralık olacaktır ve sistem şu metni verecektir. “Hesap yılı 1 Ocak – 31 Aralık tarihleri arasıdır. İlk hesap yılı tescil tarihinden itibaren 31 Aralık gününe kadardır.”
Eğer listede yer alan dönem dışında başka bir giriş yapmak isterseniz “Özel hesap dönemi girmek istiyorum” bağlantısına tıklayarak, gerekli kutucukları doldurabilirsiniz.

 

KAR – ZARAR


Sistemin vermiş olduğu metin; “Şirketin net dönem karı yapılmış her çeşit masrafların çıkarılmasından sonra kalan miktardır. Net dönem kârından her yıl %5 genel kanuni yedek akçe ayrılır; kalan miktar, genel kurul kararı ile pay sahiplerine kar payı olarak dağıtılır. Kar payı, esas sermaye payının itibari değerine, yerine getirilen ek ödeme yükümlülüğünün tutarı eklenmek suretiyle oluşacak toplam miktara oranla hesaplanır.”
Değiştirmek istiyorsanız Gir/Düzelt bağlantısına tıklayarak, işlem yapabilirsiniz.

 

İHTİYAT AKÇESİ

 

Sistemin vermiş olduğu metin; “Genel kanuni yedek akçe ödenmiş sermayenin %20 sine ulaşıncaya kadar ayrılır. Bu miktarın azalması halinde yeniden genel kanuni yedek akçe ayrılmaya devam olunur. Genel kanuni yedek akçe ile bu sözleşme hükümlerine göre ayrılması gereken miktar net dönem karından ayrılmadıkça pay sahiplerine kar dağıtılamaz.”
Değiştirmek istiyorsanız Gir/Düzelt bağlantısına tıklayarak, işlem yapabilirsiniz.

 

KANUNİ HÜKÜMLER


Sistemin vermiş olduğu metin; “Bu ana sözleşmede bulunmayan hususlar hakkında Türk Ticaret Kanununun hükümleri uygulanır.”
Değiştirmek istiyorsanız Gir/Düzelt bağlantısına tıklayarak, işlem yapabilirsiniz.

 

EK MADDELER

Sistemde yer alan maddeler dışında ana sözleşmenize madde eklemek istiyorsanız bu bağlantıyı kullanmanız gerekmekte. “Diğer Madde Ekle” bağlantısına tıklayın. “Şablon” kısmında yer alan herhangi bir şablonu seçin. “Sıra No” kısmını boş bırakın, sistem otomatik numara verecektir. “Başlık” kısmına da madde başlığınızı yazın ve madde içeriğini yazarak “kaydet/kapat” bağlantısına tıklayın. Birden fazla ek madde eklemek istiyorsanız bu işlemi tekrarlayın.

Bütün ünlem işaretleri kalktı ve sorunsuz bir şekilde başvurumuz oluştu. Ekranın sol üst kısmında yer alan “Sözleşme” bağlantısına tıklayarak ana sözleşmenizi kontrol edebilirsiniz.

Son kontrolleri yaptıktan sonra “Başvuru Hazırla” bağlantısına tıklayın. “Kuruluş Bildirim Formu” bağlantısına tıklayarak ünlem işaretinin kaldırılması gerekiyor. “Gir/Düzelt”e tıklayın. Açılan sayfada gerekli alanları doldurmanız gerekiyor. İşlem bittikten sonra “Kaydet/Kapat” bağlantısına tıklayarak ekranı kapatın.
Kuruluş bildirim formundan çıktı alabilmeniz için “Seçilen dosya türünde dışa aktar” yazan kutucuğa tıklayarak PDF formatını seçin. Sonrasında “Dışa Aktar” bağlantısına tıklayarak, çıktı alabilirsiniz.
mersiskuruluşbildirimformu

 

 

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra üst menüde yer alan “Onaya Gönder” bağlantısına tıklayarak işleminizi onaya gönderin. Sistem tarafından verilecek “Talep Numarası”nı notere söylediğinizde sözleşmenizi çıkartıp, tasdikleyecektir. Artık eski usulde hazırlanan ana sözleşmeleri hiçbir noter kabul etmemektedir.

 

Hazırlayan: Cüneyt Zengin – Mersis Danışmanı

cuneyt@ada-danismanlik.com

Bir cevap yazın