Kargo İle Yapılan İhracatın Muhasebe Kaydı
10 Kasım 2016 07:55 tarihinde eklendi.
Kargo İle Yapılan İhracatın Muhasebe Kaydı

Kargo İle Yapılan İhracatın Muhasebe Kaydı

 

Örnek: ABC Ltd.Şti. yurt dışındaki müşterisi için bir yazılım programı hazırlamış ve bunu kargo ile yurt dışına göndermeye karar vermiştir. Yazılım programının değeri 50.000 TL’dir.

Bir firma yurt dışına kargo ile göndereceği ürünü gümrük çıkış beyannamesiyle tevsik edememiştir. Dolayısıyla ihracat istisnasından yararlanamayacaktır. Bu durumda söz konusu ürün için KDV hesaplanması gerekmektedir.

———————————————-/———————————–

120 Alıcılar   59.000

601 Yurt dışı satışlar  50.000

391 Hes. KDV            9.000

———————————————————————————-

 

Bizim buradaki tavsiyemiz, kargo ile gönderilecek ürünün bedeli yüksek ise bunu gümrük firmasıyla anlaşıp gümrük çıkış beyannamesiyle yurt dışına gönderme seçeneğidir.

Semih MUTLU

http://www.muhasebenet.net/haber.php?haber_id=16369


Etiketler : indirim haberi,indirim haberleri, , , , ,
Yazar
Selahattin Şahin
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Mevzuat Arama Motoru
Sosyal Medya da Benim Grubum !!!
SMMM Selahattin Şahin Sitesinde yayınlanan Eserler ve Programlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu\\\\\\\\\\'na tabidir.Eser ve Programların kamusal ve anonim olanları dışındakiler sahiplerinin izniyle yayınlanmaktadır. izin alınmak, FSEK\\\\\\\\\\'na uymak ve eser sahibiyle sitenin adı verilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SMMM Selahattin Şahin Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı
yukarıya Çık
Sorgu Sayısı: 88 Yüklenme Süresi: 0,4410,441