İşçi sağlığı ve iş güvenliği yasasında uygulama ertelendi
7 Kasım 2016 16:53 tarihinde eklendi.
İşçi sağlığı ve iş güvenliği yasasında uygulama ertelendi

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ YASASINDA UYGULAMA ERTELENDİ;

Ülkemizde son yıllarda çıkarılan en önemli yasalardan biri de  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ dur. Bu Yasa yürürlüğe girinceye kadar ülkemizde iş sağlığı ve iş güvenliği yükümlülükleri bir Tüzük’ le düzenlenmişti. İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarının önlenmesi için büyük önem atfedilen Yasa yürürlüğe girdi ve uygulanmaya başlandı. Başta, uygulamada önemli belirsizlikler ve problemler yaşansa da ülkemiz bu konuda önemli başarılar ve kazanımlar elde etti. İnşallah zamanla iş kazaları ve meslek hastalıklarının azalmasıyla bu yasal düzenlemenin önemi istatistiklere de yansıyacaktır.
Konu önemli olduğundan ve tüm işyerlerini kapsadığından uygulamaya topyekun geçilemedi. Çok tehlikeli ve Tehlikeli sınıfındaki işyerinde uygulama başlamakla birlikle Az Tehlikeli işyerinde bulunup ta çalışanı 50′ den daha az olan işyerlerinde, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yada bu hizmetleri alma zorunluluğunun başlama tarihi 01 Temmuz 2016 tarihinden 01 Temmuz 2017 tarihine ertelendi.
Bu erteleme ile 50’den az çalışanı olan ve Az Tehlike sınıfında yer alan işyerleri için, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu 1 Temmuz 2017 tarihinde başlayacaktır.
Bu erteleme sadece 50’den az çalışanı olan ve Az Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine ilişkin olarak yapılmış olduğundan; 50’den fazla çalışanı olan Çok Tehlikeli, Tehlikeli yada Az Tehlikeli işyerleri ile 50’den az çalışanı olup Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü açısından herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Yine, İş yeri Hekimi ve İş Güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü dışında kalan risk analizi ve değerlendirmesi başta olmak üzere 6331 Sayılı Kanunla getirilmiş olan diğer yükümlükler açısından da herhangi bir erteleme söz konusu değildir. Çalışanı 50’den az olan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri, İşyeri Hekimi ve İş Güveliği Uzmanı çalıştırma dışında kalan yükümlülükleri yapmak zorundadır.
Bu yükümlülükleri yerine getirmeyenlere idari para cezası uygulaması yapılacaktır.
Uygulamayla ilgili genel bir hatırlatma yapacak olursak; 50’den fazla işçi çalıştıran işyerleri için işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü 01.01.2013 tarihinde başlamıştı. 50’den az işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ise 01.01.2014 tarihinden sonra işyeri hekimi ve İş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda kaldılar. 50’den az işçi çalıştıran az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için uygulamanın başlama tarihi ise 01.07.2017′ ye ertelendi.

SORU;
Üstadım Merhaba,
4/A ‘lı çalışan kadın işçinin kocası işsiz. Kadın doğum yaptı. Çalışan kadın emzirme ödeneği alabilir mi? İyi çalışmalar.Ayhan KIVRAK
CEVAP;
Ayhan Bey;
Sigortalı kadının doğum yapması halinde kadın sigortalıya SGK mevzuatı kapsamında emzirme ödeneği verilir. Kocasının işsiz olup olmamasının bir önemi yoktur. Kocası çalışıyor olsaydı da kadın sigortalı emzirme ödeneği alabilecekti.

MUSTAFA KESKİN


Etiketler : indirim haberi,indirim haberleri, , , , , ,
Yazar
Selahattin Şahin
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Mevzuat Arama Motoru
Sosyal Medya da Benim Grubum !!!
SMMM Selahattin Şahin Sitesinde yayınlanan Eserler ve Programlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu\\\\\\\\\\'na tabidir.Eser ve Programların kamusal ve anonim olanları dışındakiler sahiplerinin izniyle yayınlanmaktadır. izin alınmak, FSEK\\\\\\\\\\'na uymak ve eser sahibiyle sitenin adı verilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SMMM Selahattin Şahin Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı
yukarıya Çık
Sorgu Sayısı: 85 Yüklenme Süresi: 0,5160,516