Hangi sürelerin prim borçlanmasını yapabilirsiniz…
8 Kasım 2016 10:59 tarihinde eklendi.
Hangi sürelerin prim borçlanmasını yapabilirsiniz…
Bu durumların varlığı halinde ilgililer hizmet kazanmak için borçlanabiliyor. Borçlanmalar, askerlik borçlanması, doğum borçlanması, avukatlık stajı borçlanması, ücretsiz izin borçlanması, grev ve lokavtta geçen sürelerin borçlanması, tutukluluk süresinin borçlanılması gibi bir çok  alanda yapılıyor. Bu borçlanmaları kısaca açıklayalım.

Askerlik borçlanması 

5510 sayılı Kanuna göre 4.maddenin a, b ve c bendinde yer alanlar(eski SSK’lı, Bağkurlu ve memurlar) askerlik borçlanmasını yapabileceklerdir.

5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine tabi(eski Bağkurlu) sigortalıların yapacakları borçlanma taleplerinde de tescil edilmiş olma şartı dışında herhangi bir şart aranmamaktadır. 01.10.2008 tarihinden önce 1479 ve 2926 sayılı kanunlar gereğince aktif sigortalı olmamaları nedeniyle askerlik borçlanma talepleri reddedilen sigortalı ve hak sahipleri de 01.10.2008 tarihinden sonra yeniden başvurmaları durumunda borçlanma işlemleri için aktif sigortalı olma şartı aranmayacak .

5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi(eski Bağkurlu) kapsamında sigortalı sayılanlar askere alınmaları halinde sigortalılıkları devam ediyorsa  bunlar borçlanamayacaklardır. Ancak sigortalılıkları devam etmeyenler borçlanabileceklerdir.

Er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay okulunda geçen sürelerin borçlandırılması talebinde bulunacak olanlar ilgili belgeleri  askerlik şubelerinden veya kuvvet komutanlıklarından temin edebilecekler.

Askerlik borçlanmasında avantajlı durum 

Askerlik borçlanması  işçiler(4/a’lılar) yönünden askerlikten önce sigortalılıkları olmayanların sigortalılık süresini borçlanma süresi kadar geriye götürür. Bu da borçlananların sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayılarını artırarak emeklilik yönünden avantajlı bir durum oluşturur.

Memurların  aylıksız izin sürelerini borçlanmaları 

Memurlar kendi personel mevzuatına göre aylıksız izinli oldukları sürelerini borçlanabilirler. Aylıksız izin kullanan memur bu sürenin   borçlandırılmasını için gerekli  olan belgeleri kurumlarından alırlar.

Örnek: Ali Bey A kurumunda  memur olarak 12 yıldan beri çalışmaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 108.maddesinde sayılan durumlardan 5 ay ücretsiz izin kullanmıştır. Ali Bey kullanmış olduğu bu ücretsiz izin süresini isterse borçlanabilecektir. İlgili belgeleri kurumundan aldıktan sonra  Sosyal Güvenlik Kurumuna verecektir.

Doktora borçlanmaları 

Doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık yapanlar Sigortalı olmaksızın  yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim sürelerinin borçlanabilirler. Bunlar  gerekli belgelerini ilgili hastane veya öğrenim kurumlarından alırlar.

Avukatlık stajı borçlanmaları 

Sigortalı olmaksızın avukatlık stajı yapanlar normal staj sürelerini borçlanabilirler. Avukatlık stajında olduklarına ilişkin belgelerini ilgili baro başkanlıklarından temin ederler.

Tutuklanma borçlanmaları 

5510 sayılı  Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında geçen süreler hariç, sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan, bu suçtan dolayı beraat edenler tutuklulukta veya gözaltında geçen primi ödenmemiş sürelerini borçlanabilirler.  Bu durumda olanlar   ilgili cumhuriyet savcılığından belgelerini temin edebilirler.

Grev borçlanılması 

İşçiler grev ve lokavtta geçen sürelerini borçlanabilirler. Grev ve lokavtta geçen süreyi gösteren belgeler işyerinin bağlı olduğu çalışma ve iş kurumu  müdürlüğünden alınabilir.

Prim miktarı ne kadar? 

Borçlanmalar prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak kaydı  ile borçlanma yapacak kişi tarafından belirleniyor. Borçlanmalar günlük kazancın % 32 si üzerinden hesaplanıyor. Prime esas kazancın alt ve üst sınırı asgari ücret artışına göre değişmektedir. 01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arasında bir doğum için 2 yıllık sürenin asgari ücret üzerinden borçlanılması durumunda toplam  12.648,96 TL prim ödenmesi gerekiyor. Tavandan borçlanılması durumunda ise 82.218,24 TL prim ödenmesi gerekiyor.

Primlerin ödenme zamanı 

Borçlanılan dönemin primi borcun tebliği tarihinden itibaren bir ay içinde ödenir. Borçlandırılan süreleri sigortalılığa sayılır.

ARİF TEMİR

 


Etiketler : indirim haberi,indirim haberleri, , , , ,
Yazar
Selahattin Şahin
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Mevzuat Arama Motoru
Sosyal Medya da Benim Grubum !!!
SMMM Selahattin Şahin Sitesinde yayınlanan Eserler ve Programlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu\\\\\\\\\\'na tabidir.Eser ve Programların kamusal ve anonim olanları dışındakiler sahiplerinin izniyle yayınlanmaktadır. izin alınmak, FSEK\\\\\\\\\\'na uymak ve eser sahibiyle sitenin adı verilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SMMM Selahattin Şahin Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı
yukarıya Çık
Sorgu Sayısı: 85 Yüklenme Süresi: 0,6810,681