Ekim, Kasım, Aralık Ayları Asgari Ücret Bordro Parametreleri
1 Kasım 2016 12:17 tarihinde eklendi.
Ekim, Kasım, Aralık Ayları Asgari Ücret Bordro Parametreleri

2016 YILI EKİM, KASIM, ARALIK AYLARINDA UYGULANACAK ASGARİ ÜCRET BORDRO PARAMETRELERİ

6753 Sayılı Kanun ve 294 Seri Nolu Gelir vergisi genel tebliği çerçevesinde  yeniden düzenlenmesi gereken ASGARİ ÜCRET bordro parametreleri

Gelir Vergisi Tarifesi Nedeniyle Net Ücreti 1300,99 TL’nin Altına Düşenlere İlave AGİ Uygulanacaktır.

2016 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarındaki ücretlerde gelir vergisi tarifesi nedeniyle net ücretlerin 1.300,99 TL’nin altına düşmesi sonucu sadece 1.300,99 TL ile bunun altına düşen tutar arasındaki farkın ilave asgari geçim indirimi yoluyla telafisine yönelik olarak 28 Ekim 2016 tarihli ve 29871 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6753 sayılı Kanun ile Gelir Vergisi Kanunu’na Geçici 86 ncı madde eklenmiştir. Ayrıca aynı Resmi Gazete’de bu düzenlemeye ilişkin açıklamaların yer aldığı 294 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği yayımlanmıştır.

Buna göre, ilave asgari geçim indirimi uygulamasından, 2016 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin net ücretleri gelir vergisi tarifesi nedeniyle 1.300,99 TL’nin altına düşen hizmet erbabı yararlanacaktır.

Gelir vergisi tarifesi nedeniyle ücretlerinde düşüş olsa dahi net ücretleri 1.300,99 TL’nin altına düşmeyenler bu uygulamadan yararlanamayacaklardır.

Hizmet erbabının, ücret aldığı dönemde işe başlaması veya işten ayrılması, ücretsiz izin ve benzeri nedenlerle net ücretinin 1.300,99 TL’nin altına düşmesi durumunda ilave asgari geçim indirimi uygulanmayacaktır.

Uygulama esnasında aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

  • Gelir Vergisi tarifesi nedeniyle 2016 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin net ücretleri 1.300,99 TL’nin altına düşen hizmet erbabının ücretleri ilave asgari geçim indirimi ile 1.300,99 TL’ye tamamlanacaktır.
  • Ödenen 1.300,99 TL ile 2016 yılı Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücret arasındaki fark tutar, “Asgari Geçim İndirimi Bordrosu”nda hesaplanan asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecektir.
  • Asgari geçim indirimi bordrosunda yer alan ilave tutar dahil toplam asgari geçim indirimi tutarı, ücret ödemesinin yapıldığı döneme ilişkin ücret bordrosunun “Asgari Geçim İndirimi” satırına aktarılacaktır.
  • Hesaplanan ilave tutar dahil toplam asgari geçim indirimi tutarı, hizmet erbabının ücreti üzerinden hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilecektir. Mahsup işleminin yapılabilmesi için, söz konusu tutarın ücretlilere ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Asgari geçim indiriminin toplamı, ücretlinin o aydaki ücretinden kesilen gelir vergisinden fazla olamayacaktır.

Diğer taraftan işverenlerin, Ekim ayı ücret bordrolarını bu değişikliklere uygun olarak hazırlaması gerektiğini; ücret ödemelerini Ekim ayı için yapmış olmaları durumunda ise bu Kanundan kaynaklanan fark ödemelerini gerçekleştirmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Örnek:1

ekim-2016-bordro-ornegi

 


Etiketler : indirim haberi,indirim haberleri, , , , , , , ,
Yazar
Selahattin Şahin
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Mevzuat Arama Motoru
Sosyal Medya da Benim Grubum !!!
SMMM Selahattin Şahin Sitesinde yayınlanan Eserler ve Programlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu\\\\\\\\\\'na tabidir.Eser ve Programların kamusal ve anonim olanları dışındakiler sahiplerinin izniyle yayınlanmaktadır. izin alınmak, FSEK\\\\\\\\\\'na uymak ve eser sahibiyle sitenin adı verilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SMMM Selahattin Şahin Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı
yukarıya Çık
Sorgu Sayısı: 87 Yüklenme Süresi: 0,7390,739