E-FATURA KULLANMA MECBURİYETİ…
29 Aralık 2016 13:26 tarihinde eklendi.
E-FATURA KULLANMA MECBURİYETİ…

E-fatura kullanma mecburiyeti

20.06.2015 gün ve 29392 sayılı R.G.‘ de yayınlanarak yürürlüğe giren 454 seri nolu VUK Genel Tebliğine göre;

a- 2015 hesap dönemi brüt satışları 10 milyon TL ve üzeri olan mükelleflere,

b- Söz konusu tebliğin yayın tarihinden önce 4760 sayılı ÖTV kanuna ekli 1 sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeni ile EPDK’ dan lisans alan mükelleflere (bayilik lisansı olanlar yalnızca bu lisansa sahip olmaları dolayısıyla bu bend kapsamında değerlendirilmeyecektir ) 4760 sayılı ÖTV kanuna ekli 3 sayılı listedeki malların imali, inşası ve ithal eden mükelleflere 01.2017 tarihinden itibaren e-fatura ve e-defter uygulamalarına geçme zorunluluğu getirilmiştir. Bu kapsamda söz konusu mükelleflerin vergisel görevleri bakımından hukuksal bir sıkıntı yaşamamaları için 31.12.2016 tarihine kadar gerekli başvurmalarını ve ev ödevlerini yerine getirmeleri zorunludur.

E-DEFTER KULLANMAK ZORUNDA OLAN MÜKELLEFLER

454 seri nolu VUK Genel Tebliği kapsamında; (söz konusu tebliğ 20.06.2015 gün ve 29392 sayılı R. G.’ De yayınlanmıştır)

a- 2015 hesap dönemi brüt satış hasılatı 10 milyon TL ve üzeri olan mükelleflere ,

b- Söz konusu genel tebliğin yayın tarihinden önce 4760 sayılı ÖTV kanununa ekli 1 sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetler nedeni ile EPDK’ dan lisans alan mükelleflere (Bayilik lisansı alanlar, sadece bu lisansa sahip olmaları nedeni ile bu bend kapsamında değerlendirilemez) 4760 sayılı ÖTV kanuna ekli 3 sayılı listedeki malları imal, inşa ve ithal eden mükelleflere, 01.2017 tarihinden itibaren e-fatura ve e-defter uygulamalarına geçme zorunluluğu getirilmiştir. Buna göre; söz konusu mükelleflerin vergisel uygulamalar bakımından hukuki bir sorun yaşamamsı adına 31.12.2016 tarihine kadar gerekli başvurularını ve hazırlıklarını tamamlamaları gerekmektedir.

E-ARŞİV NEDİR?

E-arşiv faturası, VUK uyarınca kağıt ortamında düzenlenmek, muhafaza ve ibraz edilmek zorunluluğu bulunan faturanın; 433 sıra numaralı VUK Genel Tebliğinde yer alan şartlara uygun olarak elektronik ortamda düzenlenmesi ve ikinci nüshasının elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilmesine imkan sağlayan uygulamalardır.

E-arşiv kullanma yöntemleri;

Uygulamadan yararlanmak için mükelleflerin 397 sıra numaralı VUK Genel Tebliği ile getirilen e-fatura uygulamasına kayıtlı olmaları gerekmektedir.

E-arşiv Zorunluluğu; (VUK 433 seri nolu GT)

İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2015 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 milyon lira ve üzerinde olan mükellefler en geç 01.01.2017 tarihine kadar e-Arşiv uygulamasına geçmek zorundadır.

Av. Nazlı Gaye Alpaslan Güven

HÜRSES


Etiketler : indirim haberi,indirim haberleri, , ,
Yazar
Selahattin Şahin
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Mevzuat Arama Motoru
Sosyal Medya da Benim Grubum !!!
SMMM Selahattin Şahin Sitesinde yayınlanan Eserler ve Programlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu\\\\\\\\\\'na tabidir.Eser ve Programların kamusal ve anonim olanları dışındakiler sahiplerinin izniyle yayınlanmaktadır. izin alınmak, FSEK\\\\\\\\\\'na uymak ve eser sahibiyle sitenin adı verilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SMMM Selahattin Şahin Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı
yukarıya Çık
Sorgu Sayısı: 87 Yüklenme Süresi: 0,6640,664