DOLAR TUTULAMIYOR, YENİ REKORLAR GÖRÜLEBİLİR

Dolar 2,54′ü geçti
Dün 2.5410 seviyesini görerek tarihi zirve tazeleyen dolarda bu sabah ilk işlemler bu seviyenin hemen altında gerçekleşiyor.

Dolar/TL, küresel piyasalarda doların 11 yılın zirvesine yakın seyretmesi ve ekonomi yönetimine dair endişelerle dün piyasalar kapandıktan sonra 2.54′ü geçerek yeni bir tarihi zirve yaptı. Kur, 2,5410 TL’ye kadar yükseldi.

Bu sabah itibariyle baktığımızda, dolarda tansiyonun düşmediği gözleniyor. Kurda ilk işlemler saat 08:28 itibariyle 2,5350 TL’den geçiyor.

Analistler, küresel piyasalarda dolar talebinin artmasının yanında yurtiçinde bugün açıklanan şubat ayı çekirdek enflasyon verisinin yüzde 7,73 ile son 13 ayın en düşük seviyesine gerilemesinin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimi için elini güçlendirdiğini, bunun da dolar/TL’de yükselişe neden olduğunu ifade ediyor.

Yeni rekorlar görülebilir

Teknik olarak dolar/TL’nin 2,50′nin üzerinde kaldığı sürece yeni rekorların görülebileceğini öngören analistler, perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı ve cuma günü ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin takip edileceğini kaydediyor.

DÜNYA GAZETESİ

04.03.2015

Bir cevap yazın