ÇALIŞMA HAYATINDA YENİ DÜZENLEME
13 Ekim 2016 17:14 tarihinde eklendi.
ÇALIŞMA HAYATINDA YENİ DÜZENLEME

Yeni yönetmelik işverenin sorumluluğunu azaltıyor

İşçilerin hayatı değişiyor. Yeni yönetmelikle işçi ve işveren arasına özel istihdam büroları giriyor. En çok da temizlikçi, tarım işçisi, garson gibi meslekleri yürütenleri etkileyecek.

Yeni Özel istihdam Büroları Yönetmeliği 2 gün önce Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeniden düzenlenen özel istihdam büroları yönetmeliği ile iş ve işçi bulunmasına aracılık edilecek. Gerekirse mesleki eğitim düzenlenecek. İstihdam ve insan kaynaklarına yönelik hizmetleri yürütecek. Ancak yayınlanan yönetmeliğin satır aralarında başka detaylar da bulunuyor. Bu detayları gazetevatan için okuyan SGK uzmanı Oğuz Aslım şunları söyledi;

“İŞ GÜVENECESİ OLMAYACAK”

“Işverenler artık hiç bir konuda işçi ile iletişim halinde olmayacak. Yönetmelikle beraber, haraketlilik arz eden hizmet sektörü işyerlerinin değişkenlik sebebiyle işçi alacaklarının davalaşmasının önü kesilmiş olacak.Yani iş güvencesi olmayacak.

Bu işin özü hizmet sektörü olan kafe, otel gibi işletmelerle beraber tarım işçilerine hatta ev temizlik işçilerini, işveren ile karşılaştırmamak. İşçi mahkemelerinde en çok davayı bu sektörlerin kazandığını düşünürsek bunun işverenin sorumluluklarını azaltmaya yönelik bir girişim olduğunu anlıyoruz.
Ayrıca çalışma süresi bir yıldan az olduğu için tazminat ve özlük hakları olmayacak”

Yeni düzenleme ile 19 Mart 2013 tarihli ve 28592 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Özel İstihdam Büroları Yönetmeliği” yürürlükten kaldırıldı. 11.01.2016 tarihinde yürülüğe giren yeni yönetmelikle, özel istihdam bürolarının kurulması, faaliyetleri ile incelenmesine, kontrolüne ve teftişine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. (Vatan Gazetesi)


Etiketler : indirim haberi,indirim haberleri, , , ,
Yazar
Selahattin Şahin
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Mevzuat Arama Motoru
Sosyal Medya da Benim Grubum !!!
SMMM Selahattin Şahin Sitesinde yayınlanan Eserler ve Programlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu\\\\\\\\\\'na tabidir.Eser ve Programların kamusal ve anonim olanları dışındakiler sahiplerinin izniyle yayınlanmaktadır. izin alınmak, FSEK\\\\\\\\\\'na uymak ve eser sahibiyle sitenin adı verilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SMMM Selahattin Şahin Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı
yukarıya Çık
Sorgu Sayısı: 89 Yüklenme Süresi: 0,6680,668