Anneanne-babaanne desteği nasıl olacak
5 Ocak 2017 11:02 tarihinde eklendi.
Anneanne-babaanne desteği nasıl olacak

Anneanne-babaanne desteği nasıl olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun Çocuğun anneanneye veya babaanneye verilecek destekle bakılması ile ilgili açıklaması kamuoyunda müthiş bir yankı uyandırdı.

Bu konu esasında yeni gündeme gelmiş bir konu değildir. 2013 yılında Çocuğunu bakıcıdan ziyade kayınvalidesine bırakana destek sağlanması gibi bir model geliştirilmesi gündeme gelmişti. Bunu da dönemin Kalkınma Bakanı açıklamıştı. Hatta bu kapsamda farklı ülke modellerinin incelenmesi ve 10. KALKINMA PLANI’NDA yer alan çalışma kapsamında yaşlılarla ilgili özel ihtisas komisyonu kurulması öngörülmüştü.

İşte bu çalışmalar nihayet olgunlaştı.

Bu uygulama “Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kısaca Evde Çocuk Bakımı” Projesinden tamamen farklıdır. Bu proje Antalya, Bursa ve İzmir’den (6000 ANNE) sonra şimdi de İstanbul ve Ankara’da uygulanacaktır.Aksine bu projeden faydalanmak için; Bebeğin ANNEANNESİ VEYA BABAANNESİ VEYA BEBEĞİN ERİŞKİN KARDEŞİ ÇOCUĞA BAKIYORSA PROJEDEN FAYDALANMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR.

3 yaşına kadar olan çocuğun anneannenin evinde güvencede, daha huzurlu ortamda, anneanneye veya babaanneye verilecek destekle daha sağlıklı ortamlar oluşturulması için pilot uygulamalar ise 2017’de başlatılacaktır. gerekli Altyapı oluştu. İlk etapta Proje kapsamında 3 il pilot olarak belirlenecektir.

3 yaşını geçen çocuklar için yararlanmak mümkün olmayacaktır. Bu projeyle 1000 civarında aile belirli şartlarla desteklenecek.

Projeden yararlanacak ailelerin belirlenmesinin ardından projenin geri dönüşlerini incelenecek. olumlu sonuçların ortaya çıkması halinde bu proje yaygınlaştırılacaktır.

Bu proje ile çocuğun sevgiyle aile geleneksel aile bağları içinde büyümesi sağlanırken, büyükannelerin de tecrübelerinden yararlanarak katma değer sağlaması sözkonusu olacaktır. Ayrıca gelişen sağlık koşulları ile birlikte toplumda yer alan “YAŞ 70 İŞ BİTMİŞ” söylemi de tarihin çöplüğüne atılmış olacaktır.

İsa KARAKAŞ
SGK BAŞMÜFETTİŞİ
isakarakas.com


Etiketler : indirim haberi,indirim haberleri, , , ,
Yazar
Selahattin Şahin
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Mevzuat Arama Motoru
Sosyal Medya da Benim Grubum !!!
SMMM Selahattin Şahin Sitesinde yayınlanan Eserler ve Programlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu\\\\\\\\\\'na tabidir.Eser ve Programların kamusal ve anonim olanları dışındakiler sahiplerinin izniyle yayınlanmaktadır. izin alınmak, FSEK\\\\\\\\\\'na uymak ve eser sahibiyle sitenin adı verilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SMMM Selahattin Şahin Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı
yukarıya Çık
Sorgu Sayısı: 83 Yüklenme Süresi: 0,8830,883