Altın Fiyatlarında Sert Yükseliş

Çeyrek altın bir hafta içinde yüzde 6 üzerinde yükseldi, spot altın bin 100 dolar üzerine çıktı. 2016 altının yılı olabilir mi?

5 yıldır düşme eğiliminde olan altın için 2016 dönüm noktası olabilir mi?
Küresel hisse senedi piyasalarının son 30 yılın en kötü başlangıcını yaptığı 2016’da dünya siyasi ve ekonomik gelişmelerle çalkalanıyor.
Çin borsasının kayıpların yüzde 7’yi aşması üzerine 4 gün içinde ikinci kez işleme kapatılması, Suudi Arabistan ile İran arasında 47 kişinin idam edilmesiyle başlayan gerginlik, petroldeki arz fazlalığı ile fiyatların 12 yılın dibine inmesi ve diğer emtia fiyatlarının düşmesi yılın ilk haftasında gündeme oturan gelişmeler oldu.
Bu ortamda risk iştahının azalması ile yatırımcı güvenli liman olarak görülen yatırım araçlarına yönelmeye başladı.
Dolar, gelişmekte olan para birimleri karşısında değer kazanırken altın yeni yılın ilk haftasında uçuşa geçti.
Çeyrek altın satış fiyatı yüzde 6 üzerinde yükselirken, spot altının ons fiyatı yüzde 4’e yakın değer kazandı.

YILIN İLK KAZANANI
* 2016’ya 162 liradan başlayan çeyrek altının fiyatı 172 liraya yükseldi. Böylece çeyrek yüzde 6,17 değer kazanmış oldu.
* Spot altının ons fiyatı ise yüzde 3,86 yükselişle 1.102 doları gördü.
* Bu arada Dolar, bir hafta içinde Türk Lirası karşısında 2,91’den 3,02’ye yükseldi.
(Spot altının günlük performansı 07.01.2016)

“ALTIN YÜZDE 8-10 ARASI KAZANDIRABİLİR”
ALB Forex Emtia Piyasaları Uzmanı Volkan Kuğucuk, yılbaşında altın fiyatlarının 2016 yılındaki seyri için HABERTURK.COM’a yaptığı değerlendirmede şunları söylemişti:
“1.900 dolardan bin dolar civarına inen altın 2015’te de sürekli düştü. 2016’da da gerileme eğilimi içinde olacağı düşünülen altında fiyatı yine yurtdışı gelişmeler belirleyecek. 2016’da altında zaman zaman yukarı yönlü hareketler göreceğiz. Emtia fiyatlarında da iniş çıkışlar olacak. Bu hareketler altın yatırımcısına yüzde 8 ile 10 arasında kazandırabilir.”

ALTIN FİYATLARINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDER Mİ?
Ekonomist Murat Sağman, altındaki kalıcı yükseliş için temel üç gelişmenin olması gerektiğini vurgulamıştı.
Bunlar;
1- Jeopolitik negatif gelişmeler olması,
2- ABD’de düşük faiz ortamının devam etmesi ve/veya tekrar bir parasal genişleme sürecinin başlaması
3- Doların zayıflaması idi.
Murat Sağman, altında başlayan ralli üzerine HABERTURK.COM’a yaptığı değerlendirmede bu sebeplerden jeopolitik gelişmenin gerçekleştiğine dikkat çekti. Türkiye’nin Suriye sınırındaki sorunlar ve Rus uçağı krizinden sonra Suudi Arabistan-İran arasında gerginliğin başladığına dikkat çeken Sağman, Çin’deki olağanüstü kur ve hisse senedi hareketlerinin de yatırımcıyı daha güvenli araçlara yönlendirdiğini kaydetti. Sağman; “Dolar en öne çıkan yatırım aracı, bunun yanında altın da ikinci güvenli liman olarak rağbet görüyor” dedi.
Ekonomist Murat Sağman, yaklaşık 10 yıl sonra ilk defa geçtiğimiz Aralık ayında faiz artıran Fed’in bundan sonraki faiz artırım yol haritası tam olarak bilinemese de artırımlarının agresif olmamasının da altına destek olacağını belirtti.
“TÜRKİYE ÇOK ETKİLENECEK”
Fed’in, 2015 Aralık ile beraber 3 aylık verileri değerlendirmek isteyeceği için Ocak’taki toplantıda pas geçeceğini düşündüğünü belirten Sağman, fiyatlamaların ilk faiz artırımının Mart’ta geleceğini gösterdiğini belirtti.
Küresel oynaklıktan Türkiye’nin maalesef daha fazla etkilenebildiğini belirten Murat Sağman; “Merkez Bankası ‘bekle gör’ durumunda, piyasalar Merkez Bankası’nı bekliyor. Jeopolitik gerginliklerin çok yakınındayız. Riskler nedeniyle olabilecek sermaye çıkışlarında, cari açık veren bir ülke olduğumuz için biz de çok etkileneceğiz” dedi.
RBC: MERKEZ BANKALARI ALTINI DESTEKLEYECEK
RBC Capital Markets, gelişmekte olan piyasalardan katılımcıların alımlarında zayıflık yaşansa da merkez bankalarının yaptıkları düzenli alımların 2016’da altın fiyatına destek vereceğini öngördü.
RBC, 2016 yılında altın fiyatının 1.050-1.200 dolar/ons bandında hareket edeceğini tahmin ederken, gelecek 12 ayda
altın ve gümüş fiyatlarında oynaklığın devam etmesini beklediklerini vurguladı

Kaynak: http://www.haberturk.com/ekonomi/altin/haber/1177486-altin-fiyatlarinda-sert-yukselis-surecek-mi

Bir cevap yazın