2017’de SGK Yükü Artıp, Maaşlar Düşecek mi?
10 Kasım 2016 08:01 tarihinde eklendi.
2017’de SGK Yükü Artıp, Maaşlar Düşecek mi?

 7 Ocak 2016 tarihinde sizlerle paylaştığımız Artan Asgari Ücretin Maaşınıza Etkisini Biliyor musunuz? konulu yazımızda, 1 Ocak 2016 itibarıyla yürürlüğe giren aylık 1.647 TL’lik brüt asgari ücretin çalışanların SGK prim kesintilerine nasıl yansıyacağını açıklamıştık. 

Nitekim yeni asgari ücretin uygulanmaya başlamasıyla birlikte, SGK tavanı 1 Ocak 2016 itibarıyla 10.705,50 TL’ye yükseldi ve çalışanların SGK’ya ödediği aylık prim tutarı 364,14 TL arttı. Bir diğer deyişle ellerine geçen net ücret bu kadar azaldı. Söz konusu uygulamanın kanuni dayanağı olarak, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 82.maddesinde yer alan ibare şu şekilde: “Prime esas kazancın üst sınırı , asgari ücretin günlük kazanç alt sınırının 6,5 katıdır.”

27 Ekim 2016’da TBMM’ye sunulan “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı”nın 4. maddesi, yukarıda bahsettiğimiz 6,5 katlık oranı 7,5 kata çıkaran teklifi öngörüyor. Kanun’un mevcut haliyle kabul edilmesi durumunda, prime esas kazancı tavanda olan bir çalışanın SGK prim kesintisi daha da artacak. Asgari ücretin sabit kaldığı varsayımıyla ( 1.647 TL ), prime esas kazanç tavanı 10.705,50 TL’den 12.352,50 TL’ye yükselecek. Bu durumda çalışanın eline geçecek net maaş sadece bu prim artışından dolayı 247,05 TL daha azalacak. Kaldı ki, asgari ücrette de enflasyon etkisiyle bir miktar artış olacağını düşünürsek, net maaşa etkisi daha da yüksek olacak.

Asgari ücret ve prime esas kazanç tutarları ile ilgili yapılan değişiklikler sadece işçiyi değil, işvereni de olumsuz yönde etkiliyor. Zira her iki husustaki artış işveren açısından ücret ve SGK maliyetlerini yükseltiyor. 2017 ile ilgili ekonomik projeksiyonlara bakıldığında bu düzenlemenin ekonomiye ve iş hayatına nasıl yansıyabileceği tartışma konusu olacaktır.

Söz konusu Kanun Tasarısı’nın TBMM’den mevcut haliyle geçip geçmeyeceğini takip ederek sizlerle paylaşıyor olacağız.

Saygılarımızla,
EMRE ILGAZ / KPMG VERGİ

10.11.2016


Etiketler : indirim haberi,indirim haberleri, , , , , ,
Yazar
Selahattin Şahin
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Mevzuat Arama Motoru
Sosyal Medya da Benim Grubum !!!
SMMM Selahattin Şahin Sitesinde yayınlanan Eserler ve Programlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu\\\\\\\\\\'na tabidir.Eser ve Programların kamusal ve anonim olanları dışındakiler sahiplerinin izniyle yayınlanmaktadır. izin alınmak, FSEK\\\\\\\\\\'na uymak ve eser sahibiyle sitenin adı verilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SMMM Selahattin Şahin Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı
yukarıya Çık
Sorgu Sayısı: 83 Yüklenme Süresi: 0,6480,648