Çalışanın Ücret Bordrosunu Çekince Kaydıyla İmzalaması…
8 Kasım 2016 10:54 tarihinde eklendi.
Çalışanın Ücret Bordrosunu Çekince Kaydıyla İmzalaması…

Fazla çalışmanın ücret bordrosunda görünenden daha fazla olduğu yönündeki işçi yakınmaları sık rastlanan iş hayatı sorunlarından biridir.

Bu konuda sorunları olan çalışanlara faydalı olacağını umduğumuz bazı hususlara değineceğiz.
Diyelim ki, 20 saat fazla çalışma yaptığınız halde ücret bordrosunda 10 saat olarak yazılı olduğunu gördünüz. Fazla çalışmanızın diğer aylarda da olduğundan daha eksik olarak gösterilebileceği ve Ücret bordrosunu imzalamamanız halinde işten çıkarılacağınıza dair endişeniz var. Bu nedenle ücret bordrosunu imzaladınız.

Fazla çalışma ücret alacaklarınızın eksik ödenmesi nedeniyle birkaç yıl sonra dava açtınız.

Ücret bordrosunu imzalamanızın davaya etkisi ne olur?

Bu sorunun cevabı, ücret bordrosunu çekince kaydı koyarak imzalamanız veya ücret bordrosuna çekince kaydı koymadan imzalamanız ayırımına göre değişmektedir.

a- Çekince Kaydıyla 
Ücret bordrosuna “fazla çalışma ücretim saklı kalmak kaydıyla” veya  “bordroda gösterilenden daha çok olan fazla çalışma ücretim saklı kalmak kaydıyla” gibi çekince kayıtları koyarak bordroyu imzalamanız halinde, dava sırasında tanık ve/veya yazılı kanıtla, alacağınızı ispat edebilirsiniz.

b- Çekince Kaydı Olmaksızın
Ancak, herhangi bir çekince kaydı koymadan ücret bordrosunu imzalarsanız, dava sırasında yalnızca yazılı kanıtla alacağınızı ispat edebilirsiniz.

c- Yazılı Kanıt 
Size gönderilen e-mail ekinde yer alan çalışma çizelgesi veya şirket içi yazışmalar veya işe başlayış ve işten çıkış saatlerini gösteren belgeler gibi işyeri kayıt ve belgeleri yazılı kanıt olabilir.

d- Kıdem Tazminatı
Fazla çalışma ücretlerinizin ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda haklı nedenle iş sözleşmesini feshedebilirsiniz. Bu işyerinde en az bir yıl çalışmanız varsa, kıdem tazminatı hakkınız doğar.

Yargıtay 22.H.D,  6.3.2014,  E.2013/6818, K.2014/4871
4857 sayılı Kanun 24 ve 41. maddeler.

AHMET METİN AYSOY
vergialgi.net

 


Etiketler : indirim haberi,indirim haberleri, , , , , ,
Yazar
Selahattin Şahin
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Mevzuat Arama Motoru
Sosyal Medya da Benim Grubum !!!
SMMM Selahattin Şahin Sitesinde yayınlanan Eserler ve Programlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu\\\\\\\\\\'na tabidir.Eser ve Programların kamusal ve anonim olanları dışındakiler sahiplerinin izniyle yayınlanmaktadır. izin alınmak, FSEK\\\\\\\\\\'na uymak ve eser sahibiyle sitenin adı verilmek şartıyla alıntı yapılabilir. Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır. SMMM Selahattin Şahin Muhasebe-SMMM-Yeni TTK-Yeni Borçlar Kanunu-AGİ-2012-Pratik Bilgiler-SGK-Bağ-Kur-Emekli Sandığı-Beyanname Rehberi-Transfer Fiyatlandırması-Özelgeler-Yönetmelikler-Sirküler-Soru-Cevap-SMMM Staj Rehberi-Ücretsiz SMMM Sınavları-Mali Takvim-Basel II-YMM-Ekonomi-Finans-Maliye-Güncel Bilgi Kaynağı
yukarıya Çık
Sorgu Sayısı: 85 Yüklenme Süresi: 0,2880,288